O mnie

Tworzę i śpiewam od 2010 roku. Moja przygoda z piosenką literacką zaczęła się od wizyty w Bytomskim Centrum Kultury, gdzie działała grupa poetycka Obok Sceny. Początkowo pisałam wiersze, piosenki pojawiły się z czasem. Na spotkaniach grupy o wierszach dyskutowało się bez większych skrupułów towarzyskich, więc dostałam szkołę. I dobrze.

Wiesław Ciecieręga, ojciec chrzestny grupy, postać dobrze znana w Krainie Łagodności - pokazał mi jedyny właściwy kierunek. Piosenki zaczęły powstawać jedna za drugą. Do niektórych tekstów muzykę stworzył Wiesław i do tej pory wykonywane są one przez bytomskie przyszłe aktorki i pieśniarki. Większość wykonuję sama - podczas recitali autorskich, spotkań poetyckich, wernisaży.

Obecnie współpracuję z Portem Poetyckim (cyklicznym zlotem poetów z całej Polski i nie tylko) oraz z Dąbrowską Brygadą Poetycką. Wraz z poetami z Obok Sceny budujemy wiele artystycznych akcji, które generują wciąż nowe pomysły i szaleństwa. Pozostaję w arystycznej przyjaźni ze Stowarzyszeniem Fotograficznym z Bytomia. Towarzyszę im swoją twórczością podczas wernisaży to tu, to tam.


W maju 2014r dołączył do mnie Jarek Reclik, świetny gitarzysta. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Współpracował z Teatrem Rozrywki w Chorzowie i Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Brał udział w koncertach Śląskiej Trybuny Kompozytorów, tworzących muzykę współczesną. Jego gitarę można było usłyszeć w wielu propozycjach polskiej sceny muzycznej. Na co dzień zajmuje się pracą pedagogiczną.
Jarek nadaje moim propozycjom lirycznym nowy wymiar, związany z jego osobistymi zainteresowaniami (gra solowa, ballady w klimacie jazzu i bossa novy oraz aranżacje na gitarę klasyczną). Wydaje się, że akompaniament Jarka wydobywa z moich tekstów i muzyki dodatkowy, ukryty dotąd przekaz, który cierpliwie czekał na swój czas. 


Sztuki wizualne są cały czas obecne w moim świecie artystycznym. Towarzyszę swoimi tekstami Małgorzacie Seweryn - malarce, twórcy pięknych grafik, a przede wszystkim jednej z nieiwelu w Polsce autorek exlibrisów.

W czasach nie całkiem odległych (...), kiedy jeszcze nie ujawniałam swoich wierszy,  dla dwutygodnika literackiego Nowy Nurt relacjonowałam prezentacje poetyckie grupy Na Dziko.

Dziś także piszę o poezji i o poetach - czasem przybiera to postać publikacji, najczęściej w kwartalniku Szafa. Nie tylko, bo  w czerwcu 2013 r. w miesięczniku Śląsk ukazał się mój artykuł o jubileuszu potężnej imprezy - X Portu Poetyckiego w Chorzowie. Wiersze natomiast drukowałam i wyświetlałam w Sosnarcie, Rynku 7 i - także w Szafie.

Z wielką radością przyjmuję prezentację moich piosenek na antenie Trójkowej audycji Gitarą i piórem. Pojawiają się także w audycji Teresy Drozdy "Strefa Piosenki" w warszawskim Radiu Dla Ciebie. Można je także usłyszeć w innych rozgłośniach, m.in. w Radiu Opole, Radiu Katowice. Towarzyszą im sympatyczne rozmowy, podczas których zdradzam to i owo na temat inspiracji, przygód, zdarzeń i pasji.

Na temat mojej działalności można przeczytać kilka słów pod poniższymi adresami:

Strefa Piosenki - Zamiast Wielokropka, czyli kilka słów zza parawanu

                         Przestałam mieć wątpliwości

Życie Bytomskie - Polonistka z gitarą

                           Skrzydła nie mieszczą się w szafach

< Powrót